תפריט נגישות

עמוד פריט מידע

אנדרטה לזכר חללי מבצע "לולב" (חוסאן) - במבוא ביתר

אלבום תמונות

במזרח המושב מבוא ביתר בצד פארק "ספידי כיף" על גבעה 744, ניצבת אנדרטה הנשקפת אל יעדי פעולת הגמול - משטרת חוסאן ומוצבי אום-קלעה וח'רבת חמסה. היא בנויה בדמות מגן-דויד הניצב על במה מתומנת קטנה, אליה עולים במדרגות. עליה סמל צה"ל ולוח ובו שמות 10 הנופלים בקרב, והפסוק: "מנשרים קלו מאריות גברו".

בעקבות סדרת תקריות בגבול הירדני, שהגיעו לשיאן ב-23 באפריל 1956 ברצח 4 משתתפי כנס ארכיאולוגי ברמת-רחל על-ידי מקלען ירדני שירה ממוצב מר-אליאס, וברצח אישה למחרת ליד מושב עמינדב, הוחלט לתקוף יעדים ירדניים באזור בית-לחם. נבחרו משטרת חוסאן ומוצבי אום-קלעה שממערב לה. לצורך המשימה אורגן צוות-קרב מחטיבת הצנחנים 202, שיצא לעבר היעדים בליל 26-25 בספטמבר 1956.
גדוד 890 נועד לפשוט על משטרת חוסאן ולבצע חסימות על אזור הפעולה. וגדוד הנח"ל המוצנח נועד לכבוש את מוצבי אום-קלעה וחוסאן ולשמש כעתודה כללית, הירדנים הבחינו בתנועת הכוח אל הגבול, היו בכוננות והזרימו תגבורות לאזור.
מסע ההתקרבות של גדוד 890 היה ארוך וקשה יותר, והוא יצא ראשון ליעדו בשעה 21:15. ציר התנועה חצה את ואדי ג'אמע המצוקי ("נחל המעיינות"), ורק בשעה 24:00 באיחור רב יצא הכוח מהוואדי ובדרך נורתה עליו אש. הכוח התקדם אל המשטרה ונפרש לתקיפה במרחק כ-300 מטר מדרום-מערב ליעד. כוחות החסימה לעבר גוש-עציון וחברון נערכו במקומותיהם, ואז החלה ההתקפה.
לאחר סיוע ארטילרי בלתי-מדוייק, נערכה הסתערות ונכבשו המשטרה והמאהל הסמוך. כוח החסימה השמיד רכב ואחר גם סוללת מרגמות כבדות שנטשה את מוצב חוסאן. בקרבות באזור המשטרה נהרגו 12 חיילים ירדנים ומספר אנשי המשמר-הלאומי. לצנחנים היה הרוג אחד.
במקביל תקף גדוד הנח"ל המוצנח את יעדיו שממערב למשטרה. הכוח העיקרי התגלה בדרכו ליעדיו - מוצבי אום-קלעה. הוא פרץ למוצבים וניהל שם קרב קשה במשך כחצי שעה בתעלות ומחוץ להן עם חיילי הלגיון שלחמו בעקשנות. בקרב במוצבים נהרגו 21 ירדנים ורבים נפצעו. לצנחנים היו 4 הרוגים ו-18 פצועים.
כוח משני, שתקף את מוצב חוסאן, השתלט במהירות על המוצב והכפר, הרגיע את התושבים וחסם את הכביש המוביל למשטרה. עתה הופעל כוח החבלנים והעתודה שנע לעבר המשטרה ב-8 זחל"מים והביא עימו חומר נפץ. בניין המשטרה פוצץ ונהרס והנפגעים חולצו.
אותו זמן ניסה כוח תגבורת ירדני גדול להגיע לאזור הפעולה מדרום. הוא נבלם בידי כוח החסימה הדרומי שהשמיד מספר שריוניות, ולכד מספר ג'יפים. לירדנים היו 4 הרוגים. שריונית אחת הצליחה לחלוף על פני החסימה, אך היא נפגעה סמוך למשטרה בידי כוח אבטחה.
בשעה 03:00 עזבו אחרוני הפושטים את שטח האוייב נושאים עימם שלל רב (שריונית, 2 מרגמות כבדות, רכב גרר, נשק קל ומסמכים).
בפעולה נהרגו 39 ירדנים ו-12 נפצעו. אבידות צה"ל היו 10 הרוגים ו-16 פצועים.

מתוך הספר "בעקבות לוחמים"
מאת ההיסטוריון אריה יצחקי.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה