תפריט נגישות

רב"ט שמשון סיומה אפרת ז"ל

שמשון אפרת
בן 37 בנפלו
בן רייזל ויעקב
נולד בקווקז
בתרע"א, 1911
התגורר ברמת רחל
נפל בפעילות מבצעית
בי"ג באייר תש"ח, 22/5/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: רמת רחל
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ רמת רחל

קורות חיים

בן יעקב ורייזל. נולד ב-1911 בעיר באקו אשר בקוקז להורים בעלי תרבות גבוהה וקיבל השכלה תיכונית ומוסיקלית. מגיל 16 היה חבר בתנועת "השומר הצעיר" שהיתה אז במחתרת. בשנת ה-18 לחייו נתפס והיה כלוא כשנה בבתי-סוהר שונים עד שהוגלה לסיביר. בעמל רב הצליח לבסוף יחד עם קבוצת חברים להשיג רשיון יציאה מרוסיה ובשנת 1931 הגיע לארץ.

בארץ קסם לו רעיון ההתישבות והוא בחר ברמת-רחל שבין סלעי ירושלים, בדרך ממשיכי המסורת של "גדוד העבודה". את מיטב שנותיו נתן לבנין המשק במקום, עבד עם כובשי העבודה בסבלות, בעבודות בנין, בים המלח, ולבסוף נעשה לולן המשק. לאחר יום עבודה מפרכת היה מקדיש מזמנו לקריאה ולמוסיקה. אהב את הספרות הרוסית והרבה לבקר בתיאטרון. עם זה הקדיש זמן רב ל"הגנה", התאמן בנשק בשורות הנוטרים, עלה לדרגת רב-טוראי, היה מפקד כיתה ב"הגנה" ולבסוף - סגן מפקד המקום ברמת-רחל.

עם פרוץ מלחמת-השחרור היו חייו קודש להגנה. בקרבות נתגלה כמפקד אמיץ, קר-מזג, שקול ונבון. במכתבו האחרון אל אשתו וילדיו הביע חרדת לבו לגורל המקום, אך גם אמונתו ש"עוד יהיה חג גם ברחובנו, ברמה שלנו".

נפל בי"ג באייר תש"ח (22 במאי 1948) במכונית משורינת, שהיתה בדרך בין רמת-רחל וארנונה ואשר פגע בה פגז האויב.

היה קבור בירושלים בשייך-באדר א' וב-8.9.1950 הועבר לרמת-רחל.

בצוואתו ביקש לא לשאת הספדים עליו, לערוך לו אזכרה ביום השנה לנפילתו - בנגינת קונצרט, להקים בית-תרבות על שמו וספריה אשר תכיל את טובי הספרים שכה אהב.

השאיר אשה, לאה, ושלושה ילדים.בניית אתרים: לוגו חברת תבונה