תפריט נגישות

טוראי דויד טישלר ז"ל

דויד טישלר
בן 24 בנפלו
בן קיילה ויעקב
נולד בפולין
בתרפ"ד, 1924
התגורר ברמת רחל
שרת בפלמ"ח
נפל בעת מילוי תפקידו
בי"ג באייר תש"ח, 22/5/1948
מקום נפילה: רמת רחל
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: קיבוץ רמת רחל

קורות חיים

בן יעקב וקיילה. נולד בשנת 1924 בבנדין שבפולין ובראשית 1925 העלוהו עמם הוריו לארץ. למד בבית-הספר העממי ברמת-גן והמשיך בבית-ספר תיכון עד כיתה ז'. על סמך חיבוריו היפים ושקידתו בקריאה ובכתיבה עודדוהו מוריו לעבודה ספרותית. היה חבר פעיל ב"הנוער העובד". משהוכרח להפסיק את לימודיו בגלל חוסר אמצעים הלך להדריך חבורת-נוער בבית-השיטה, ובהצטיינו בהדרכה הוחלט לשלחו להשתלמות בסמינריון למרכזים. אחר-כך הצטרף לפלמ"ח בבית-השיטה והשתתף בפעולות נגד הבריטים. עם תום שירותו הוכרח לחזור הביתה לעזרת הוריו שהזדקנו ועבד בבית-חרושת ברמת-גן.

בשנה אחת נתיתם מאביו ומאמו ואז נענה לקריאת דודתו מרמת-רחל והצטרף אל המשק. עוד לא הספיק להיקלט בעבודות המשק ההררי, השונה כל-כך ממשק העמק שעבד בו, והנה החלה המלחמה נגד הערבים, שדרשה את הפעלת סגולות-הלחימה שלו שרכש בפלמ"ח. מילא את חובתו בשמירה ובהגנה ועודד את חבריו בתקוה, כי תלאות אלה יביאו לנו את המדינה.

אחרי יום של הפגזה קשה כתב לאחותו: "אין דבר, אפשר לסבול, יהיה טוב. אינני יודע מתי, אך יהיה טוב, מוכרח להיות טוב". - אלא שהוא לא זכה להגיע לכך, כי בשעת הנסיגה מרמת-רחל, ביום 22.5.1948, כשנשאר עם חברים אחדים אחרונים לנסיגה, ניסו לעלות למכונית-המים של המשק ובאותו רגע פגע בהם פגז האויב וריסקם.

היה קבור בשייך-באדר א'. ב-8.9.1950 הועבר לרמת-רחל.בניית אתרים: לוגו חברת תבונה