תפריט נגישות

טוראי אלתר-גרשון רכניץ ז"ל

אלתר-גרשון רכניץ
בן 34 בנפלו
בן גיטל ואהרן
נולד בפולין
בתרע"ד, 1914
התגורר במעלה החמישה
נפל בעת מילוי תפקידו
בח' בשבט תש"ח, 19/1/1948
מקום קבורה: קיבוץ מעלה החמישה

קורות חיים

בן אהרן וגיטל. נולד בשנת 1914 בפולין. מילדותו למד ב"חדר" וב"ישיבה" לפי רוח הוריו האדוקים. סיים גם את לימודיו בבית-ספר תיכון. באותה תקופה שוב לא יכלה רוחו להצטמצם בד' אמות של הלכה, כי הוא נתפס לרוח שהיתה מהלכת בקרב הנוער היהודי והמעשה החלוצי כבש את לבו. הוא יצא להכשרה והיה בין ראשוני העליה (בשנת 1934) ומן היום הראשון לבואו לארץ היה חבר מעלה-החמישה, ממיסדי המשק ובוניו. בעיקר התמסר להכשרת הקרקע ההררית ורבים ראוהו כמפלס דרך בשטח החקלאי בהרים. בלילות עמד בשמירה ואת יומו עשה בתחנת-הנסיונות ושם חקר בבעיות המטעים בתוך הסלע העיקש. מתוך סבל ואהבה, התמדה ובטחון המשיך את פעולתו בענף-המטעים ללא ליאות וכניעה ויחד עם היעילות שבפעולה לא הסיח את דעתו גם מן הצורה האסתטית של המטע, ובדרך זו נתן ביטוי לחוש היופי שבנפשו.

לאחר הצלחתו בכך נקרא לביסוס שאר ענפי-המשק ועמד במרכז הפעולה המשקית בקבוצה. תפקידו זה אמנם קיבל באי-רצון, כי חבל היה לו לנטוש את המטע בסלע, שהיה כילד טיפוחיו, אך לטובת המשק נעתר לבקשת החברים. תקופה זו של ריכוז עניני-הקבוצה וניהולם היתה רבת פעילות והצלחה ורבים האנשים אשר נמשכו אליו בגלל קסמו האישי - ומכאן שנמשכו גם למעלה-החמישה. מאורעות 1936 העמידוהו על המשמר ואף כאן נתגלה כבעל הבנה וידיעה ונכונות נפשית להגנת האזור; בשנת 1937 היה מפקד האזור של מעלה-החמישה והשתתף בקורסים למפקדים במקומות שונים. כתום מלחמת העולם השניה ציית לצו-לבו והתנדב לתפקידו החדש: יצא בשליחות מוסד-העלייה לאירופה, שם ראה את שואת הכלל, למד על אסונו הפרטי (השמדת כל משפחתו) ומיד התמסר לעבודתו הקדושה - דאגה לנקודות הכשרה לנוער של תנועת גורדוניה, סידור ארעי על אדמת פולין לבאים מרוסיה ואף גאולת ילדי ישראל מידי הגויים. אבל גם בהיותו רחוק מביתו ונתון בכל לבו לשליחות הקשה והאחראית היו עיניו נשואות הביתה וממרחקים עקב אחרי כל המתרחש במשק, דאג לכל פרט, שמח על כל הישג והצטער על כל כשלון. שנתים ימים (עד שנת 1947) עסק בענינים אלה של הבריחה והחלוץ בפולין ובצרפת, ובשובו משליחותו חזר מיד למשקו ולתפקידו, התמסר לבעיות הקבוצה וערך תכניות לעתיד.

רק חצי שנה הספיק להיות במשקו אחרי שובו מחוץ-לארץ, כי סמוך לראשיתה של מלחמת-הקוממיות, ביום ח' בשבט תש"ח (19.1.1948), נסע לירושלים בשיירת המכוניות של המשקים כבא-כוח משקו. השיירה הותקפה על-יד הקסטל ואלתר נפגע ונפל במקום. הובא למנוחת-עולמים במעלה-החמישה. בשלושים לנפלו הוציאו חברי מעלה-החמישה חוברת בשם "במעלה ההר" המוקדשת לזכרו.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה