תפריט נגישות

טוראי מאיר גורגי הולמס ז"ל

מאיר גורגי
בן 26 בנפלו
בן אהובה (פרחה) ואברהם
נולד בעירק
בתרפ"ב, 1922
שרת בהגנה
נפל בקרב
בז' באדר ב' תש"ח, 18/3/1948
במלחמת העצמאות
מקום נפילה: הרטוב
באזור ירושלים והסביבה
מקום קבורה: ירושלים - הר הרצל
אזור: א, חלקה: 11, שורה: 4, קבר: 1.

קורות חיים

בן אברהם ואהובה (פרחה) ממשפחת חנגל הידועה בבגדד. נולד בשנת 1922 בבגדד ובילדותו עלה עם הוריו ירושלימה. למד בבית-הספר העירוני לבנים, ואם כי מוריו שיבחו את כשרונותיו הוכרח להפסיק את לימודיו ולצאת לעבוד ולעזור לאביו לפרנסת המשפחה. התחיל כשוליה בחנות-מכולת, המשיך לעבוד כפועל פשוט במאפיה, כשומר-לילה, התכונן בשיעורי-ערב לבחינות-בגרות ועבד בפקידות ובעבודות שונות. נלחם קשה לקיומו ונשאר עליז, עניו ושוחר טוב ושלום לזולת. בן 18 נשא אשה ושלוש הבנות שילדה לו מילאו אושר את לבו וביתו. הצטרף ל"הגנה" ב- 1940 ובאותה שנה התנדב לצבא הבריטי ושירת עד 1945 בנהגות ובענפים אחרים בטוברוק, בצפון-אפריקה ובאיטליה.

משם כתב לאחיו: "יפה הוא העולם, יפה עד מאד. אך יפה מכל ארץ-ישראל, ועולה על כולנה ירושלים שלנו". משחזר מהצבא עבד כנהגו הפרטי של שופט עליון, נשא בלי תלונה את קשיי החיים ועול פרנסת חמש נפשות ממשכורת זעומה, אך היופי הפנימי שמצא בחיים בכלל ובמשפחתו בפרט שימשו לו שילומים ונחמה.

מתוך שמחה לעתיד ישראל במולדת חפשית התיצב בראשית מלחמת-השחרור לשירות כנהג ונאבק עם הצוררים שזממו לנתק את ירושלים מהשפלה. נהג באחד המכוניות המשורינות בשיירה להרטוב, ושם בדרך נפל עם שמונת חבריו ביום 18.3.1948 היה קבור בסנהדריה בירושלים. ביום י"ב באלול תשי"א (13.9.1951) הועבר למנוחת-עולמים להר-הרצל בירושלים.

בניית אתרים: לוגו חברת תבונה